Bedii ve 190 kişinin yargılandığı dava ertelendi

Bedii ve 190 kişinin yargılandığı dava ertelendi

Mısır’da, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile 190 kişinin yargılandığı, “Karakol Baskını” davasının görülmesine Port Said Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Davanın sanıkları arasında Bedii’nin yanı sıra Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak liderlerinden Safvet Hicazi gibi İhvan’ın önde gelen isimleri de yer alıyor.

Kahire’nin doğusundaki Port Said kentinde Ocak 2013’te El-Arab Polis Merkezine baskın düzenlendiği ve çıkan olaylarda 5 kişinin hayatını kaybettiği öne sürülüyor.

Mısır’daki 3 Temmuz 2013 askeri darbesinin ardından düzenlenen eylemlerde, teşkilatın şiddetten uzak, barışçıl bir çizgi izleyeceğine ilişkin açıklamalarıyla tanınan Bedii, 20 Ağustos 2013’te gözaltına alınmıştı.

Sonrasında çeşitli iddialarla yargılanan Bedii, 28 Şubat 2015’te “Rehberlik Konseyi Olayları” davasında ilk kez müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin de aralarında bulunduğu “casusluk” davasında da müebbet hapis cezası verilen Bedii, “İttihadiye olayları” ve “hapishaneler baskını” davalarında ise idama mahkum edilmişti.

Darbe sonrasında açılan bu davalar, insan hakları kuruluşları tarafından “siyasi yargılamalar” olarak değerlendiriliyor.

AA

Leave a reply