En iyi yalancılar hafızası kuvvetli çocuklar

En iyi yalancılar hafızası kuvvetli çocuklar

Çocuklarla ilgili yapılan ilginç bir araştırma, kelime hafızası iyi olan çocukların çok daha iyi yalan söylediğini gözler önüne serdi. Çocuk psikologlarının yaptığı yeni bir araştırmaya Experimental Child Psychology dergisinde yayınlandı. Araştırmada iyi yalan söyleyen çocukların yapılan hafıza testinde daha çok kelime hatırlayabildiği görüldü.

6-7 yaş arası çocuklar incelendi

North Florida, Sheffield ve Stirling üniversitelerinden araştırmacıların yürüttüğü çalışmada altı ve yedi yaşında 114 çocuk dört farklı İngiltere okulundan gelerek araştırmaya katıldı. BBC Türkçe ’nin haberine göre, araştırmacılar çocuklarla birlikte soru-cevap oyunu oynadı. Bu esnada ise gizli kamerayla çocukların davranışlarını kayıt altına alındı. Kamere görüntülerinde ise sorunun yanıtına gizlice bakan çocuklar ayrıldı.

Kelime hafızaları çok iyi

Çalışmanın ilerleyen saatlerinde çocuklara soruların cevaplarına neden baktıkları soruldu. Verilen cevaplarda yalan söyleyen çocukların kelime hafızasının çok iyi olduğu ancak görsel hafızalarını zayıf olduğu gözlendi. Araştırmacılar, yalan söylemenin görsel hafızadan ziyade bir sürü sözel bilginin izini sürebilmeyi gerektirdiği için bu çocukların daha iyi yalan söylediğini belirtiyor.  

Leave a reply