Her yıl binlerce çocuk diyabet tanısı alıyor

Her yıl binlerce çocuk diyabet tanısı alıyor

Her geçen gün diyabet ile mücadele eden erişkinlerin sayısı artarken, çocuklarda bu hastalığın pençesine düşüyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık bin 700 çocuğa Tip 1 diyabet tanısı konulduğunu hatırlatan Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, 18 bin çocuğunda bu hastalık ile mücadele ettiğini söyledi.

Diyabetli Çocuklar Vakfı kuruldu

Türkiye ’de her geçen yıl tanı sayısı artan hastalığa karşı Diyabetli Çocuklar Vakfı kuruldu. Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun başkanlığında kurulan vakfın, diyabetle büyüyerek biri avukat, diğeri çocuk diyabet hemşiresi olan Çağrı Çakıcı ve Ebru Ercanlı’nın da desteğiyle hayata geçtiğini söyledi.

Diyabet ile birlikte büyüyorlar

Diyabetli çocuklar için en önemli şeyin bu hastalık ile yaşamayı öğrenmeleri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Hatun, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
“Bu bakışı ‘Diyabetle arkadaş olmak’ şeklinde tanımlayabiliriz. Bu, diyabetle barışık olmayı, onu sürekli bir kaygı konusu haline getirmemeyi, insanın arkadaşlarına özenli davranması gibi diyabetine de özenli davranmasını anlatmaktadır. Çocuklar ya kendilerini bilmedikleri küçük yaşlarda ya da ergenlik dönemi başlangıcında diyabetle tanışır. Diyabetle birlikte büyürler, diyabet büyümelerini, büyüme de diyabetlerini etkiler.”

Hedef farkındalık yaratmak

“Hedeflerimiz, diyabetli çocuklara, gençlere ve ailelere yönelik diyabet eğitimi ve tedavisinde, ‘arkadaşım diyabet’ felsefesini yaygınlaştırmak için faaliyetlerde bulunmak, toplumda çocukluk çağı diyabetine ilişkin farkındalık yaratmak olarak belirlendi. Günümüzde birçok diyabetli, kendilerine iyi baktıklarında normal bir ömür sürebiliyor. Bütün mesele diyabeti kabullenmek ve gereğini yapmak. Vakfımızın diyabetli kardeşlerimizin yaşamına umut ve iyimserlik vermesini diliyoruz.”

AA

Leave a reply