Hindistan’da 35 bin kişi yoga yaptı

Hindistan’da 35 bin kişi yoga yaptı

 Hindistan ’da 35 bin kişi aynı anda yoga yaptı. İlk kez Dünya Yoga Günü ’nü kutlayan Hindistan ’da binlerce kişinin aynı anda yoga yapmasıyla ilginç görüntülerde oluştu. Yoga harekelerini ise Yeni Delhi’de Hindistan Başbakanı Narendra Modi, yaptırdı.

35 dakika yoga yaptılar

Daha önce başkentin temizlenmesi için elinde süpürge sokakları süpüren Modi, bu kez de bembeyaz kıyafetleriyle Dünya Yoga Günü’nü kutladı. Her sabah uyandığında güne yogayla başladığını söyleyen Modi’nin yaptığı hareketlere, aralarında öğrenciler, bürokratlar ve askerlerin de bulunduğu yaklaşık 35 bin kişi eşlik etti. Başkentin ünlü Rajpath Caddesi’nde düzenlenen etkinlik, yaklaşık 35 dakika sürdü.

Sıkı güvenlik önlemleri alındı

Kutlama sırasında sıkı güvenlik önlemleri alınan kentte binlerce polis memuru ve asker görev yaptı. Hindistan’ın diğer kentlerinde de gün boyunca benzeri yoga etkinliklerinin düzenlenmesi planlanıyor. Modi, 27 Eylül 2014’te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 21 Haziran’ın Dünya Yoga Günü ilan edilmesini istemiş ve “Yoga, Hindistan’ın kadim geleneklerinin insanlığa armağanıdır. Zihinle bedenin, düşünceyle eylemin, niyetle yerine getirmenin birliğini simgeler. Aynı zamanda insanla doğa arasında uyumun da simgesi olan yoga, insanın kendi içindeki, doğadaki ve dünyadaki birliği keşfetmesini sağlar. Yaşam tarzlarımızı değiştirerek ve insanların bilinçlenmesini sağlayarak iklim değişikliği gibi sorunların üstesinden gelebiliriz” demişti. Birleşmiş Milletler de 11 Aralık 2014’te Modi’nin önerisini kabul ederek 21 Haziran’ı Dünya Yoga Günü ilan etmişti.

251 kentte yoga etkinlikleri düzenlenecek

Dünya Yoga Günü, diğer ülkelerde de kutlanacak. Altı kıtada 251 kentte yoga etkinlikleri düzenlenecek. Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, New York’un Times Meydanı’nda 30 bin kişiyle yoga yapacak. Etkinliğe Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un da katılması bekleniyor.

AA

Leave a reply