İdrar kaçırma sorununa botoks çözümü

İdrar kaçırma sorununa botoks çözümü

Kırışıklıkların giderilmesi, terleme sorunu, diş sıkması gibi sağlık problemlerinde giderilmesinde kullanılan botoks, idrar kaçırma rahatsızlığı olan ve ilaçlardan fayda görmeyen hastalara da alternatif bir tedavi olarak uygulanıyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kadir Önem, bu tip hastalar için botoksun oldukça iyi bir tedavi yöntemi olduğunu söyledi.

Yeni gelişmeler masaya yatırıldı

Türk Üroloji Derneği Batı Karadeniz Şubesi ile Türk Üroloji Akademisi ’nin ortaklaşa düzenlediği “İntravezikal Botulinumtoksin Enjeksiyon Kursu” Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi ’nde yapıldı. OMÜ Tıp Fakültesi Üzroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kadir Önem, son dönemde idrar kaçırma hastalığı ile ilgili gelişmeleri anlatarak şu bilgileri verdi:

İlacın etkisiz kaldığı hastalarda kullanılıyor

“Sıkışma tipi idrar kaçırma ve omurilik travması, multiple skleroz gibi nörolojik hastalıklarda karşılaşılan nörojen mesanedeki idrar kaçırma durumlarında ilk önce hayat tarzı değişikliklerinin yapılıp, ağızdan alınan ilaçlar kullanılıyor. Bu tedavi yöntemlerinin başarısız kalması durumunda ise botoks enjeksiyonu ve sakral nöromodülasyon gibi seçenekler var. Botoks uygulamalarının son yıllarda artan ilgiyle kullanılmasının bu hastalarda daha büyük cerrahilere olan gereksinimi azalttığı, ilacın etkili olmadığı, yan etkisinin olduğu hastalarda botoksun etkin ve yüksek hasta memnuniyetiyle kullanılabiliyor.”

Tedavinin etki süresi 6-9 ay sürüyor  

“Hastalarda ister genel anestezi ister lokal anestezi ile bu işlem yapılabiliyor. Müdahale sonrası etkinin 2. haftada en yüksek değere ulaşıyor. Bu tedavi yönteminin 6-9 ay arasında bir sürede etkinliği oluyor. Daha sonra gerekli görüldüğünde ek dozlar yapılabilir. İdrar kaçıran ve ilaçtan fayda görmeyen hastalarda botoks tedavisi etkinliği kanıtlanmış ve oldukça iyi bir tedavi yöntemidir.”

İHA 

Leave a reply