Organları ters doğan bebek savaşı kazandı

Organları ters doğan bebek savaşı kazandı

32 haftalık dünyaya gelen Buğlem bebeğin hayat mücadelesi doğar doğmaz başladı. Öyle ki, dünyaya organları ters, kalp ve yaşam fonksiyonları durmuş bir şekilde gelen talihsiz bebek, 2 ay bodyunca hastanenin yoğun bakımında yaşam savaşı verdi. Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa ’da faaliyet gösteren bir hastanede doğan Buğlem bebek, Serap Gürel ve Sinan Gürel çiftinin üçüncü çocuğu olarak doğdu. Yeni doğan ünitesinde mekanik vantilasyon solunum cihazına bağlanarak tedavi altına alınan minik bebek, 8 haftalık zorlu bir tedavi süreci geçirdi.

Cesur yürek yaşam savaşını kazandı

2 ay boyunca hastanenin yoğun bakım ünitesinde kendinden çok daha büyük hastalıklar için yaşam savaşı veren Buğrem bebek, sonunda sağlığına kavuştu. Sinan Gürel, bebeğinin sağlığına kavuşmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, “Bebeğimiz 2 aydır yoğun bakımda. Şu an durumu iyi bugün kısmet olursa taburcu olacağız. Bebeğimizin sorunu erken doğum ile beraber organlarının ters olması. Doğum sırasında kalbi durmuştu yapılan tedavilerin ardından bugün durumu iyi” dedi.

Çok zorlu bir tedavi süreci geçirdi

Bebeğin dünyaya geldiğinde hayati fonksiyonlarının durduğunu belirten Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzman Doktor Mersiye Salihoğlu, “Bebek 26 Nisan 2015 tarihinde 32 haftalıkken sezaryen ile dünyaya geldi. Bebek doğduğunda hiçbir hayati fonksiyonu yoktu. Uzun ve zorlu bir canlandırma tedavisinin ardından hayata döndürüldü. Daha sonra yeni doğan bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Doğuştan bebeğin bütün organları yer değiştirmişti. Bebek yoğun bakım ünitesinde mekanik vantilasyon denilen solunum cihazına bağlanarak tedavisi başladı. Erken doğum olduğu için bebeğin bağışıklık sistemi çok zayıf olduğu için akciğerlerinde de enfeksiyon vardı. 8 hafta boyunca uzun ve zorlu bir tedavi geçirdi. Zaman zaman kötüleşmeler oldu bebeğin durumunda. Yaptığımız tedavilere bebek olumlu yanıt verdi. 2 aylık bir tedavinin ardından bugün sağlıklı bir şekilde taburcu edildi” diye konuştu.

İHA 

Leave a reply