Oruç tutanlara süt tavsiyesi

Oruç tutanlara süt tavsiyesi

Oruç tutanlar için tokluk hissi yaratan besinler hakkında bilgi veren uzmanlar, uzun saatler hem enerji hem de tokluk yaratacak olan sütü tavsiye ediyor. Protein değeri yüksek olan süt, sahurda içildiği zaman 5 saat boyunca tokluk hissi yaratabiliyor.

Sahur açlık süresini kısaltıyor

Ramazan ayıyla birlikte sağlıklı beslenmenin daha da önem kazandığını hatırlatan Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Prof. Dr. Neriman İnanç, “Oruç tutanlar mutlaka sahura kalkmalı. Çünkü sahur açlık süresini kısaltıyor. Sahurda içilen 1 bardak süt ile bu sürenin daha da uzatılması mümkün. Sağlıklı bir oruç için mutlaka sahura kalkılması gerekiyor. Sahurda mideyi daha geç terk eden, kan şekerini çok hızlı değiştirmeyecek besinler tercih edilmeli. Bir bardak sütün mide boşluğunu hissettirmeden insanı 5 saat tok tuttuğu bilimsel olarak da kanıtlandı. Bu nedenle sahurda 1 bardak süt içelim.”

Sıvı ihtiyacını da karşılıyor

“Protein içeriği yüksek olan besinler, midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiriyor. Süt, hem protein içeriği yüksek olan bir besin olması nedeniyle tokluk hissetmemize yardımcı oluyor hem de sıvı ihtiyacının karşılanmasına destek oluyor. Sütün bileşimindeki yağ midede uzun süre kalarak tokluk duygusunun uzun sürmesini sağlıyor.

İHA

Leave a reply