Sonunda suskunluğunu bozacak

Sonunda suskunluğunu bozacak

Davanın baş sanığı Zschaepe, Münih Yüksek Eyalet Mahkemesine gönderdiği dört sayfalık mektupta, bir şeyler söyleme düşüncesinin zihnini meşgul ettiğini bildirdi.

Alman medyasında yer alan haberlere göre, Zschaepe, avukatları Anja Strum, Wolfgang Heer ve Wolfgang Stahl’ın, mahkemede konuşması durumunda görevlerini bırakacakları tehdidinde bulunduklarını kaydetti.

Son zamanda avukatlarından memnun olmadığına işaret eden Zschaepe, iki hafta önce avukatı Anja Strum’u azletmek istediğini bildirmişti.

Beate Zschaepe, geçen sene de avukatlarının azledilmesi talebinde bulunmuştu ancak mahkeme bunu reddetmişti.

Avukatlar ise ayrı bir mektupta, Zschaepe’yi tehdit etmediklerini belirtti.

NSU terör örgütünün Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişinin öldürülmesi, bombalı saldırılar düzenlenmesi ve çok sayıda soygunla ilişkisi 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011’de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, örgüt üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. NSU terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan Beate Zschaepe ise NSU üyelerinin kullandığı hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 6 Mayıs 2013’te başlayan davada, NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi olan ve tutuklu yargılanan Zschaepe susma hakkını kullanıyor. Davada Zschaepe’nin yanı sıra örgüte yardım ve yataklıkla suçlanan dört sanık daha yargılanıyor.

AA

Leave a reply