Süper Lig para saçıyor

Süper Lig para saçıyor

Galatasaray’ın sözleşmesini uzattığı futbolcusu Sabri Sarıoğlu için gözden çıkardığı ücret, Türk futbolundaki yüksek meblağları bir kez daha gündeme taşıdı.

Spor Toto Süper Lig, futbolculara ödenen yıllık ücretler bakımından dünyada 9. sırada yer alıyor. Sadece “Dört Büyükler” dikkate alındığında ise Türkiye, 4. sıraya yükseliyor.

Galatasaray’ın emektar futbolcusu Sabri Sarıoğlu ile yaptığı 1+1 yıllık yeni sözleşme, kamuoyunu meşgul etmeye devam ediyor.

Tecrübeli oyuncunun yapılan anlaşmaya göre alacağı ücret, Türk futbolunda ödenen yüksek meblağları da gündeme getirdi.

Yapılan araştırmalara göre, Süper Lig, futbolculara ödenen yıllık ücretler bakımından dünyada 9. sırada yer alıyor. Sadece “Dört büyükler’ dikkate alındığında ise Türkiye, 4’üncü sıraya yükseliyor.

18 Süper Lig ekibi, senelik ortalama 35 milyon 100 bin Avro ücret öderken, oyuncu başına ödenen ortalama bedel 606 bin 500 Avro.

Söz konusu listede, zirve İngiltere Premıer Lig’e ait… Oyuncu başına ortalama 3 milyon 100 bin Avro ücret ödendiği İngilliz Ligi’ni,1 milyon 970 bin Avro ile Alman Bundesliga takip ediyor.

Süper Lig ekipleri gelirlerinin yüzde 77’sini oyuncuların ücretlerine harcarken, Türkiye’yi yüzde 71 ile Rusya ve Portekiz izliyor. Bu oran İspanya ve İskoçya’da yüzde 57, Almanya’da yüzde ise yüzde 52.

Leave a reply