Suriye rejimi varil bombalarıyla saldırdı

Suriye rejimi varil bombalarıyla saldırdı

Suriye ordusuna ait helikopterlerin başkent Şam’ın Dareyya ilçesine varil bombalı saldırılar düzenlediği bildirildi.

Muhaliflerin Dareyya’daki basın ofisi başkanı Husam el-Ahmed, “Rejim güçleri, helikopterlerle ard arda ilçeye varil bombaları attı. Saldırılarda 4 kişi yaralandı, çok sayıda bina zarar gördü” dedi.

Ahmed, saldırılar nedeniyle halkın Dareyya’yı terk ettiğini, 300 bin nüfuslu ilçede artık “yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığını” belirtti.

Esed rejimi, muhaliflerin elindeki Dareyya ilçesini 2 yıldır kuşatma altında tutuyor. Tüm girişimlerine rağmen ilçeyi karadan kontrol altına alamayan Esed güçleri, Dareyya’ya sık sık varil bombalı saldırılar düzenliyor.

Halep’teki saldırıda 14 kişi öldü

Suriye ordusuna ait helikopterin Halep’te muhaliflerin denetimindeki Kellase ile Kasile semtlerine varil bombalarıyla düzenlediği saldırılarda 14 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Sivil savunma yetkililerinden alınan bilgiye göre, orduya ait helikopter, Halep’te yönetim karşıtlarının kontrolündeki Kellase ile Kasile semtlerine varil bombalarıyla saldırdı.

Bombalamada aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 14 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı. Kasile bölgesinin hedef alındığı saldırıda çok sayıda ev yıkıldı ve hasar gördü. Enkazda bir kız çocuğuyla çok sayıda sivilin cesedine ulaşıldı.

Yaralıların bölgedeki sahra hastanelerine kaldırıldığını belirten yetkililer, ramazanın başlamasıyla Suriye ordusunun saldırılarını arttırdığına dikkati çekti.

Bu arada, Suriye İnsan Hakları Örgütü, saldırılarda 14 sivilin yaşamını yitirdiğini doğruladı.

AA

Leave a reply