Suriyeli kadınlar için Kur’an kursu açıldı

Suriyeli kadınlar için Kur’an kursu açıldı

Suriye ’deki iç savaşın en çok acısın çekenlerden olan Suriyeli kadınlara Kur-an Kursu verilmeye başladı. Okulların kapanmasıyla birlikte bu kez sıralara Suriyeli kadınlar oturdu. Ülkelerinden kaçıp, kendi imkanlarıyla Hatay’da yaşamaya çalışan Suriyeli kadınlara Dünya Şehit Çocukları Okulu’nda, Kur’an kursu verilmeye başladı.

Haftada 3 gün ders veriliyor

Dünya Şehit Çocukları Okulu Müdürü Emine Köse, okulların tatile girmesiyle Hatay’da kendi imkanlarıyla kiraladıkları evlerde kalan Suriyeli kadınların isteği üzerine kursu açtıklarını söyledi. Köse, okulun 11 sınıfındaki kursa farklı yaş grubu Suriyeli kadının ilgi gösterdiğini belirterek, “Kadınlara haftada 3 gün, günde 6 saat eğitim veriliyor. Suriyeli 15 kadın öğretmenimiz görev alıyor. Kursa yaklaşık 100 Suriyeli kadın katılıyor. Suriye’de kadınlar, rejimin baskısı yüzünden Kur’an kurslarına gidemiyordu. Bundan dolayı da kadınlarımız, Kur’an-ı Kerim’i ve dini bilgileri öğrenmekte sıkıntı yaşıyordu. Kadınlar, bir ülkede ne kadar iyi eğitilirse bütün insanlığın düzeleceğine inanıyoruz. İnşallah bunda da başarılı oluruz. Kursumuz 3 ay sürecek. Kış aylarında da hafta sonları devam ettirmek istiyoruz. Kadınlarımız kurstan çok memnun. Okuma yazma bilmeyenler bile Kur’an-ı Kerim’i ezberlemeye başladı. Kursiyerlerimize tecvit, fıkıh, akide derslerinin yanında Türkçe’yi de öğretiyoruz.”

“Ülkemizde öğrenemiyorduk”

Kursa katılan 75 yaşındaki Zeliha Camus da 2,5 yıl önce Suriye’nin Hama kentindeki çatışmalardan kaçarak ailesiyle Hatay’a geldiklerini söyledi. Suriye’de Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeyi çok istediğini ancak rejimin uyguladığı baskı nedeniyle yapamadığını anlatan Camus, ”Ülkemizde kadınlar Kur’an-ı Kerim’i öğrenmekten mahrumdu. Biz öncelikle Müslümanımız. Kur’an-ı Kerim’i bizim kitabımız ve düsturumuz. Kuranı öğrenmemiz şart” dedi.

AA

Leave a reply