Yaz hastalıkları en çok çocukları etkiliyor

Yaz hastalıkları en çok çocukları etkiliyor

Okulların kapanmasıyla birlikte dört gözle yaz tatilini bekleyen çocukların bu güzel günlerinin kötü geçmemesi için bazı yaz hastalıklarına da dikkat etmek gerekiyor. Yaz mevsimde aşırı sıcaklarla birlikte bazı rahatsızlıklar da ortaya çıkarken Çocuk Hastalıkları Uzman Dr. Fulya Erdem, aileleri özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı uyararak şu bilgileri verdi:

Hastalıklar deniz ve havuzdan geliyor

“Aileler, çocukların iyi bir tatil geçirmelerini istiyorsa yaz hastalıklarına karşı da önlem almaları gerekiyor. Bu dönemde güneş çarpması, ishal ve kusma ile giden bağırsak enfeksiyonları, hepatit A, havuz enfeksiyonları, dış ve orta kulak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonları, deride mantar, böcek sokmaları, alerjik reaksiyonların daha sık görülüyor. Özellikle deniz ve havuza girerken çok daha dikkatli olunması gerekiyor.”

Çocukların suya dalmasını engelleyin

“Suya dalma, boğazdaki potansiyel hastalık mikropların daha derinlere taşınmasına ve sinüzit oluşmasına yol açabilir. Damlacık enfeksiyonu olarak nefes yoluyla vücuda giren mikroplar, üst solunum yolu, boğaz enfeksiyonu yapabilir. Bu durum ateş, kırgınlık, halsizlik, boğaz ağrısı ile başlayan çok daha ağır tablolara da dönüşebilir. Suya dalma, boğazdaki potansiyel hastalık mikropların daha derinlere taşınmasına ve sinüzit oluşmasına yol açabilir.”

Islak mayoyla durulmamalı

“Özellikle kız çocuklarında dikkat edilmesi gereken konu, mayo değiştirmedir. Islak mayo ile bekleme, yeterli temiz olmayan suya girme veya su kenarında yerlere oturarak oynama, mikropların girişini kolaylaştırır. Bu da mantar oluşumuna ve enfeksiyona neden olabilir. Bu mevsimde güneş çarpmalarına da dikkat edilmelidir. Toplu yaşanılan veya kullanılan alanlarda ortak kullanılan malzemelerin hijyeni konusunda hastalıklara davetiye çıkartabilir.”

İHA 

Leave a reply