Zayıflama çayı karaciğerini iflas ettirdi

Zayıflama çayı karaciğerini iflas ettirdi

Konya ’da yaşayan 21 yaşındaki Seda Nur Çalışkan adlı kadın, fazla kilolarından kurtulmak isterken canından oluyordu. İnternetten sipariş verdiği ve içinde ne olduğunu dahi bilmediği bir zayıflama çayı alan Çalışkan, 15 gün boyunca bu çayı tüketti. Hemşirelik bölümü öğrencisi de olan Çalışkan, 15 günün sonunda rahatsızlanarak hastaneye zor yetiştirildi.

Zayıflama çayı nedeniyle ölümden döndü

Hastaneye getirildikten sonra tetkikleri yapılan Çalışkan ’ın karaciğer komasına girdiği anlaşıldı. Zayıflama çayı nedeniyle karaciğeri iflas eden Çalışkan, Sağlık Bakanlığı Organ Bekleme Listesi ’ne alınarak, uygun organ çıkması için beklemeye başladı. Karaciğeri iflas eden Çalışkan, ölümle yaşam arasında ince bir çizgide beklerken, ikinci hayat haberi İstanbul ’da beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin organlarının bağışlanmasıyla geldi.

“Uygun organ bulunmasaydı ölecektim”

Karaciğer nakliyle hayata bağlanan Çalışkan, yaşadığı olayla ilgili şu bilgileri verdi:
“İnternetten yaptığım araştırmada birçok ünlünün de kullandığını düşündüğü çayı sipariş ettim. Çayın tadı çok kötüydü, 15 paket kullandıktan sonra bıraktım. Kısa süre sonra da mide bulantısı, kaşıntı, sarılık şikayetlerim oldu. Birkaç hastaneye gittim ancak kan değerlerim bir türlü düşmedi. Kanımı değiştiriyorlardı. Kısa süre sonra komaya girdim. Doktorlar aileme ölebileceğimi söylemişler. Çok şükür Allah şifamı verdi ve kadavradan organ bulundu. Kullandığım çay kilo verdirmedi, aksine sağlığımdan etti.”

42 paketten sadece 15 ’i karaciğeri iflas ettirdi

Seda Nur Çalışkan ’ın satın aldığı zayıflama çayının kutusunda 42 adet paket bulunuyordu. Bunun sadece 15 adeti bir insanın karaciğerini iflas ettirmeye yetti. Sadece 15 tanesinin kendisini ölümle burun buruna getirdiğini belirten Çalışkan, “Herkese sesleniyorum. En iyi şey diyetisyenle sağlıklı kilo vermek. Ünlüler para kazandı, ben karaciğerimi kaybettim. Savcılığa suç duyurusunda bulundum” dedi.

Organlar ciddi bir şekilde zarar görüyor

Çalışkan ’ın tedavi gördüğü hastanenin Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Demir, son yıllarda özellikle bitkisel ürünlerin bilinçsizce kullanımı sonucunda karaciğeri olumsuz etkilenen çok sayıda hastanın kendilerine başvurduğuna dikkati çekerek, “İçinde ne olduğu belli olmayan bir takım bitkisel ürünlerin kullanılması sonucu karaciğer ve böbrekler ciddi zarar görmektedir. Bu hastamız karaciğer nakline kadar gitmek zorunda kaldı. Bitkisel ürünlerin kullanılmasına son derece dikkat edilmeli. İçinde ne olduğu bilinmeyen bitkisel ürünlerin kullanılması sakıncalı olabilir. Ortaya vahim sonuçlar çıkabilir” diye konuştu.

“Nakil olamasaydı hastamızı kaybedecektik”

Operasyonu gerçekleştiren hastanenin Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tevfik Küçükkartallar da piyasadaki zayıflama ürünlerinin fazlalığına işaret ederek, şunları söyledi:
“Hastamız, nakil gerçekleşmeseydi şu an hayatta olmayacaktı. Diyet ilaçları, zayıflama çayları gibi tıbbi ilaç dışı birçok ürün piyasada satışta. Halkımız özellikle zayıflamak amacıyla bunları kullanıyor ve büyük ümitler bağlıyor. Bu ürünlerin faydası olmadığına, bilimsel çalışmalar yapılmadan piyasaya çıktığında ciddi tehlikeler içerdiğine, karaciğer komasına giren hastamızla da şahit olduk. Ürünleri kullanırken çok dikkatli olmamız gerekiyor.”

AA

Leave a reply